Paylaşır edersiniz diyerekten...

Kürtçeyle bitse öp başına koy PDF Yazdır e-Posta

mihallemiceBugünlerde 'İngilizcenin anavatanı Anadolu'dur' haberleri dönenip duruyor(tık). PKK bile yazışmasını Türkçe yaparken, asla hukuk dilinde karşılığını bulamayacak Kürtçe parlatılıyor. Kreşte 3 yaşında bebelere İngilizce öğretme tezgahları kuruluyor(bi daha tık).   

Ulusal Kanal bile okuma yazmaya yeni başlamış bebelere oyunla İngilizce öğreten firmaların reklamını alıp tuzağa düşüyor.

Dil birliğini bozduklarında Hindistan'a döneceğiz. Onlarca dil yüzlerce lehçe. Anlaşabildikleri ortak dil: İngilizce. KNB

--

Mardin'in Midyat ilçesi Cumhuriyet Ortaokulu'nda 35 öğrencinin seçtiği Mihallemice dersi seçmeli olarak verilmeye başlandı.

Mardin'in Midyat İlçesi Cumhuriyet Ortaokulu'nda Yaşayan Diller ve Lehçeler Programı kapsamında 35 öğrenci seçmeli olarak seçtikleri Mıhallemice dersini görmeye başladı. Mıhallemice ders veren Mıhallemi Derneği Başkanı Mehmet Ali Aslan, Mezopotamyanın en eski yerli halklarından olan Mıhallemiler için bu gelişmenin bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

tayyip ingilizce  wtf

Milli Eğitim Bakanlığı'nın ana dilde eğitim konusundaki yasal düzenlemeleri çerçevesinde bu yıl ilk kez orta okullarda uygulanan Yaşayan Diller ve Lehçeler Programı kapsamında velilerin ve öğrencilerin talebi üzerine tercih edilen Mıhallemice seçmeli dersi eğitimi verilmeye başlandı. Midyat Cumhuriyet Ortaokulu 5?inci sınıfında okuyan 35 öğrenci, tercih ettiği Mıhallemice dersini görmeye başladı. Haftada 2 saat verilen derste Mıhallemice seslerin ve harflerin yazılış ve okunuşu, günlük konuşmalar, tanışma, selamlaşma ve temel gramer bilgisi öğretiliyor.

Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, Midyat'ın tarihi altyapısının bu kent için önemli olduğunu düşündüğünü belirterek, "Midyat'ta tarih sadece konuk evinden ibaret değil. Bana göre Midyat'ta tarih, dört dili bir insanın konuşabilmesidir. Asıl biz bu değerimizden uzaklaşmışız. Yani kültürel birliktelik, kültürel yaşam dediğimiz şey bu. Bu seçmeli dersi önemsiyorum. Bugünün eğitim sistemi buna müsaade ediyorsa gerçek anlamda biz tarihimize sahip çıkıyoruz demektir" dedi.

Mıhallemice dersini veren Mıhallemi Derneği Başkanı Mehmet Ali Aslan, Mezopotamya'nın en eski yerli halklarından olan Mıhallemiler için bu gelişmenin bir dönüm noktası, bir milat olduğunu söyledi. Aslan, "Türkiye bu tür cesur adımları atarsa medeniyet yarışında kimse onu tutamayacaktır. Öğrencilerin üçte biri ana dili Kürtçe olanlar, üçte biri ana dili Türkçe olanlar geriye kalanları ise ana dilleri Mıhallemice olanlardır. Biz bu sınıfta sadece Mıhallemiceyi değil, halkların ve dillerin kardeşliğini ve kaynaşmasını da sağlıyoruz" dedi. Bir halkın geçmişi ve geleceği arasındaki en önemli köprünün dil olduğuna söyleyen Aslan, şöyle dedi:

"Dil bir toplumun hafızasıdır. Ana dilde eğitim seçmeli değil, zorunlu bir ders olması gerekiyor. Öğrencilerimiz Başbakanımız ve Milli Eğitim Bakanımıza teşekkür mektubu gönderecek. En demokratik ülkeler dahil, dünyanın hiçbir bir ülkesinde Mıhallemice ders verilmemişti. Bu onur ve haklı şeref Türkiye cumhuriyetinin olmuştur. Bu eğitim Mıhallemi halkı için bir milat niteliği taşımaktadır. Üniversitelerde Mıhallemice bölüm açılmasını ve Mıhallemice TV açılmasını talep ediyoruz."

Mıhallemice ders alan Arda Kaan Bayram'ın annesi Özgür Bayram da, Mıhallemice dersinin verildiğini öğretmen sayesinde öğrendiklerini belirterek, "Bu dersin ona bayağı katkı sağlayacağını düşünüyorum arkadaş ve çevresinden dolayı" dedi. Mıhallemice seçmeli dersine katılan öğrencilerden Çiğdem Korkut, "Mıhallemice dersinin seçmenin nedeni, hiçbir okulda böyle bir dersin olmamasındandır. Seçmeli dersler içinde en güzel ders bu Mıhallemice dersi" dedi.

Öğrencilerden Mustafa Yılmaz da, "Ben burada yaşıyorum, Mıhallemice bilmiyorum. Ben Kürt'üm, neredeyse Mardin'in yarısında herkes Mıhallemice konuşuyor. Ben de bu sebeple Mıhallemice dersini seçtim" dedi.(Sözcü)

--

Bi de bu yazı var http://www.bakiselamlar.com/knb/index.php?option=com_content&view=article&id=971:-bar-derken&catid=44:2011yazilari&Itemid=74

Share
 

Yorumlar  

 
+2 #195 nedenyahoo 17-12-2012 10:48
Kimler mebus olamaz?Madde 68 - Heyeti Mebusan için azalığa intihabı caiz olmayanlar şunlardır: Evvelâ tebai Devleti Âliyeden olmıyan saniyen nizamı mahsusu mucibince muvakkaten hizmeti ecnebiye imtiyazını haiz olan salisen Türkçe bilmiyen rabian otuz yaşını ikmal etmiyen hamisen hini intihabta bir kimsenin hizmetkârlığında bulunan sadisen iflâs ile mahkûm olup da iadei itibar etmemiş olan sabian sui ahval ile müştehir olan saminen mahcuriyetine hüküm lâhik olup ta fekki hacir edilmeyen tasian hukuku medeniyeden sakıt olmuş aşiren tabiiyeti ecnebiye iddiasında bulunan kimselerdir. Bunlar mebus olamaz. Dört seneden sonra icra olunacak iltihaplarda mebus olmak için Türkçe okumak ve mümkün mertebe yazmak dahi şart olacaktır.
atı Esasiye Kanunu Madde 68
Alıntı
 
 
+3 #194 Tonguc 15-12-2012 23:18
Alıntılandı sabri:
Konu Alamanca ile Türkçe arasında olsaydı ve Alamanların mevzuatı müsaade etseydi haydi bir derece denilirdi. Elemanlar tüm tahsil hayatını Türkçe yapabilmişler, şimdi tutturmuşlar beş vilayette sekiz lehçeli bir dille savunma yapacağız diye...
Bu zırvayı Akif Beki bile tevil edemez.

Sayin sabri, ben de zaten konuya aciklik getirmek icin, tersten örnek veriyorum. Ve ayni zamanda, AB ülkelerinin mevzuatindan örnek veriyorum.
Asil deginmek nokta:
1. Bu tür tavirlar sadece siyasi sovdur. Gercege hizmet etmez, reel durumla ilgisizdir, ve büyük ihtimal "siparis"tir.
2. Bir mahkemede bir mahkeme dili olur. Mevzuat acisindan yani. Mahkeme hangi ülkedeyse onun hukuk kurallari isler; o ülke dilini bilmeyenlere (saniklar ve taniklar) tercüman tesis edilir. Fakat savunma yine de o mahkeme ülkesinin resmi diliyle yapilir.

Dünyanin hic bir ülkesinde, hic bir mahkemede baska bir dille savunma hakki yoktur. Tercüman tesisi baskadir, fakat savunma hakki deyince durum degisir.

Alamanya - Türk- örnegi pek tutmadi diyelim, o vakit amerikanya hispanic örnegi verelim:

Ispanyolca, amerika'da belki ikinci dil düzeyinde. Diyelim ki, bir davada hem sanik Ciko Lopez, hem avukat Felipe Gonzalez, hem de hakim Juan Martinez HISPANIC (ispanyol kökenli).
Bu mahkemdede Ispanyolca mahkeme dili olarak kullanilabilir miydi? Bu mahkemede Ispanyolca savunma hakki diye bir sey olabilir miydi?

Burada, hem sanigin hem avukatin hem de hakimin Ispanyol kökenli olabilecegi bir durumdan hareket ediyoruz.

Bir noktayi ayiralim:
"Insanin kendini en iyi ifade edebildigi dil ifade edebilmesi hakki" ile, "insanin herhangi mahkemede kendini savunmak icin istedigi dili kullanmak istemesi"
Bu ikisi arasinda daglar kadar fark var.

Ki zaten hemen hemen her ülkenin ve dilin kendi hukuk terminolojileri ile sorunlari vardir. Hukuk terminolojisi zaten her dil icinde apayri bir dildir.

Normal bir Türk vatandasi da, normal bir amerikan vatandasi da, normal bir alaman vatandasi da, normal bir fransiz vatandasi da, kendi dillerindeki hukuk terminolojisine -ufak bir espriye müsaade varsa- zaten bir miktar fransiz kalir.

Bu kadar karmasikliga ragmen, bir de buna baska bir dilde "savunma hakki" garabetini dayatmak, ayiptir söylemesi, essekligin dikalasidir.

O kürtce savunma hakki herzelerini yiyenlere sormak lazim, pkk kurdugu zübürcet mahkemelerde kendilerine ihanet ettigini iddia ettiklerini Kürtce mi yargilamis da ölüme mahkum etmis.

Güya saniklar, "Kürtce Savunma Haklari"ni kullanabilmisler mi?

Tövbe tövbe, gene cin atina bindirecekler adami!
Alıntı
 
 
+5 #193 sabri 15-12-2012 22:42
Konu Alamanca ile Türkçe arasında olsaydı ve Alamanların mevzuatı müsaade etseydi haydi bir derece denilirdi. Elemanlar tüm tahsil hayatını Türkçe yapabilmişler, şimdi tutturmuşlar beş vilayette sekiz lehçeli bir dille savunma yapacağız diye...
Bu zırvayı Akif Beki bile tevil edemez.
Alıntı
 
 
+4 #192 Tonguc 15-12-2012 22:09
Alıntılandı sabri:
"Salı günü 7 Tıp Doktoru gencin mahkemesi vardı. Tutuklu Doktorlar, savunmalarını Kürtçe yapmak istediler."
Rifat Serdaroğlu


Biraksalardi da savunmalarini Kürtce yapsalardi. Bakalim Kürtceleri savunma yapmaya yeterli düzeyde mi, degil mi ortaya ciksaydi. Arada Türkce kullanmak da yasaktir denseydi, tadindan yenmez olurdu.
Simdi düsünüyorum, varsayalim alaman gavuristaninda yetismis bir Türk genci, hem de "medizinstudium" (Tip Ögrenimi) yapabilecek düzeyde bir Türk genci, alaman mahkemelerinde savunmasini Türkce yapmak ister miydi?
Dilin kendi basina kudreti, yeterliligi/yetersizligini bir kenara birakalim, o genc, yüksek ögrenim yaptigi bir dilde mi kendini daha iyi ifade edebilir, yoksa sadece gündelik yasaminda es dost akranlari arasinda kullandigi Türkce ile mi kendini daha iyi ifade edebilir?
Konuya biraz daha aciklik getirelim: Mesela alaman gavuristaninda saniklarin kendilerini Almanca'dan baska bir dille savunmalari diye bir sey olmaz. Iddia makami da, savunma makami da ALAMANCA konusur, ALAMANCA yazar. Saniklarin Türkce ifade vermeleri sözkonusudur, kendilerini Türkce savunmalari degil. Sanik Türkce konusur, tercümani ALAMANCA'ya tercüme eder, avukati bu ifadeler cercevesince savunmasini ALAMANCA yapar!
Budur.
Alıntı
 
 
+4 #191 sabri 15-12-2012 20:57
"Salı günü 7 Tıp Doktoru gencin mahkemesi vardı. Tutuklu Doktorlar, savunmalarını Kürtçe yapmak istediler."

Rifat Serdaroğlu
Alıntı
 
 
+6 #190 zalim 27-11-2012 06:50
Ayrica hakaretde bulunmadigin icin, zaten bende sana terbiye sinirlari icinde davraniyorum.
Alıntı
 
 
+6 #189 zalim 27-11-2012 06:48
Cerrah Olmayip,Bulasici hastaliklar uzmaniyim diyerek uyardigin icin tesekkürler.
Bulasici bir hastaliga yakalanirsak aklimizda bulunsun, Doktorumuzun adina dikkat edelim:))) :lol:
Alıntı
 
 
-11 #188 bige 26-11-2012 23:07
Ha, bide yani sen beni adam yerine koydugun icin mi cevap yaziyosun:-):-):-):-):-)

Cocuksun, cocuk buyu oyle gel
Alıntı
 
 
-12 #187 bige 26-11-2012 23:06
Alıntılandı zalim:
bige sen buraya, bizlere iskence yapmaya mi geliyorsun? :lol:
kimse sana cevap vermiyor dememin sebebi, Sn. Gülay ve as abiye bulasmistin, onlarin sana cevap vermemesini kast etmistim. yani oradaki kimsenin arasinda ben yokum :lol:
bana kalirsa psikologa görünmenin disinda kendine de bir tercuman ayarla, cünki baska türlü

söylenenleri anlamiyorsun:)


Benim sana hitaben simdiye kadar tek yorumum oldumj hayir.....As abine Genel kurmay neyse Tsk
Odur yorumumdan sonra beni ilk okul mezunu
Abd ahkamcisi ilan edene kadar tek saygisiz yorumum oldumu...gavur egede sizler terbiyesizlik
Edince sustum mu sustum...

AMA YETTINIZ...HIC KIMSEYE HIC BIR SART ALTINDA TERBIYESIZLIK ETME HAKKINIZ OLMADIGI GIBI.....ATTIGINIZ CAMURU DA YUZUNUZE YEMEYI GOZE ALIRSINIZ...Sonra
Yazarsiniz...
Alıntı
 
 
+5 #186 zalim 26-11-2012 22:50
bige sen buraya, bizlere iskence yapmaya mi geliyorsun? :lol:
kimse sana cevap vermiyor dememin sebebi, Sn. Gülay ve as abiye bulasmistin, onlarin sana cevap vermemesini kast etmistim. yani oradaki kimsenin arasinda ben yokum :lol:
bana kalirsa psikologa görünmenin disinda kendine de bir tercuman ayarla, cünki baska türlü söylenenleri anlamiyorsun:)
Alıntı
 
 
-10 #185 bige 26-11-2012 22:40
Alıntılandı zalim:
Peki TIP dilinde okudugunu anlamayan dikkatsizlere ne deniyor? Cünki ben sana cevap vermiyicegim demeyip, burada olmayan insanlarin hakkinda konusma demistim. Ayrica onlarin sana cevap vermemesini seni adam yerine koymadiklarina baglamistim. Bilmem anlatabildim mi?
Bu arada umarim sen Cerrah filan degilsindir,
yoksa senin ameliyat ettigin hastalarin vay haline :lol: :lol:


Cerrah degilim...bulasici hastaliklar uzmaniyim
Ama sizin gibi virusi bir AIDs da gordum
BULASTIMI BOMBA ATSAN GITMIYO
Alıntı
 
 
-10 #184 bige 26-11-2012 22:37
Alıntılandı zalim:
bige; Hala fark edemedin mi? Kimse seni adam yerine koyup, cevap vermeye gerek duymuyor! Bu yüzden burada olmayan insanlarin arkasindan bosuna ürüme.

Haaa....kimse derken kendini adam yerine koyup
O kimselere katmamisin....

Korkma sen o burada degil dedigin kim ise
Internet cafe den... pc sini antalyada birakmis da...
Iki gun sonra cikar

Derki

AHMAK DINGIL DANGIL GERZEK BEN ISKENCE GORDUM DEMEDIMKI
Alıntı
 
 
+7 #183 zalim 26-11-2012 22:09
Peki TIP dilinde okudugunu anlamayan dikkatsizlere ne deniyor? Cünki ben sana cevap vermiyicegim demeyip, burada olmayan insanlarin hakkinda konusma demistim. Ayrica onlarin sana cevap vermemesini seni adam yerine koymadiklarina baglamistim. Bilmem anlatabildim mi?
Bu arada umarim sen Cerrah filan degilsindir, yoksa senin ameliyat ettigin hastalarin vay haline :lol: :lol:
Alıntı
 
 
-10 #182 bige 26-11-2012 22:02
Compulsive obsessivler senin gibi
Hem seni adam yerine koymuyorup der
Cevap vermiyorum der
HEM DE NURONLAR DOGRU ILETISIM YAPMADIGI
ICIN CEVAP VERIP IMLA YANLISI FELAN BAHANESIYLE HEM DE......

UC BES. ?....Bir araya gelmis
Bir site bulmus
Birbirlerine ayar atiyor

Orada cevap vermedim diye sakin ola bir daha sizler gibi ukelalara susacam sanma...bana ab den
Ahkam okuma diyen. ?... Meger almanyalardan
Ahkam kesermis

Obur TSK hassasiyetli de meger
TAHSILINI BORCLU OLDUGU TSK DAN
ISTIFA EDIP VEYA ETTIRILIP
PARAYI GORUNCE THY DA UCARMIS...
Alıntı
 
 
+5 #181 zalim 26-11-2012 21:34
Doktor civanim yarin yerine yarim demek istedin galiba :lol: nuronluk gri hucreli

Adina obsessive compulsion derler o hastaligin.
bilmem doktor olan sensin :lol:
Alıntı
 
 
-10 #180 bige 26-11-2012 21:10
Alıntılandı zalim:
bige Sen Doktordun degil mi? Yok mu senin psikolog bir arkadasin? Bir Psikologa görünsen iyi edersin :D


Niye...senin gibi yarin nuronluk gri hucreli tavsiye
Etti diyemi....

Hem adam yerine koymuyorum cevap vermicem diyosun, hem dayanamiyorsum
Adina obsessive compulsion derler o hastaligin.

Sen sus da Gulay Havva Fadime 12 eylulde nasil iskenceden gecirilmis anlatsin...
Alıntı
 
 
+3 #179 zalim 26-11-2012 20:25
bige Sen Doktordun degil mi? Yok mu senin psikolog bir arkadasin? Bir Psikologa görünsen iyi edersin :D
Alıntı
 
 
-9 #178 bige 26-11-2012 20:17
Alıntılandı zalim:
bige; Hala fark edemedin mi? Kimse seni adam yerine koyup, cevap vermeye gerek duymuyor! Bu yüzden burada olmayan insanlarin arkasindan bosuna ürüme.

Ayrica ne cevap verdin oyleyse:-):-):-)

A
Alıntı
 
 
-9 #177 bige 26-11-2012 20:16
Alıntılandı zalim:
bige; Hala fark edemedin mi? Kimse seni adam yerine koyup, cevap vermeye gerek duymuyor! Bu yüzden burada olmayan insanlarin arkasindan bosuna ürüme.


Sen kendini adamdan mi sayiyorsun da
onu bunu adam yerine koymamaya calisiyorsun...
Git as abinle oyna
Alıntı
 
 
+3 #176 zalim 26-11-2012 20:02
bige; Hala fark edemedin mi? Kimse seni adam yerine koyup, cevap vermeye gerek duymuyor! Bu yüzden burada olmayan insanlarin arkasindan bosuna ürüme.
Alıntı
 

Yorum ekle

Durmak yok yoruma devam, siteyi kapattırmadan!.. Başkasının nick'iyle yorum yazanın yorumunu IP adresiyle birlikte yayımlarım.


Güvenlik kodu
Yenile

Anketler

Aşağıdakilerden hangisi 'terör örgütü' DEĞİLDİR? AKP diyecekler 'terör'ün tanımını okuyunuz.
 

Site içinde ara

H@mdolsun Verdiğin İnternete kitabımın pdf dosyası
Reklam
PDF dosyayı resmin altına koyamadım. İsteyene bu kitabımı maille gönderebilirim. kiymetnadirbindebir@gmail.com adresime bir mail atmanız yeter.

Son Yorumlar

@TCknbindebir kullanıcısından Tweetler